Dostihy a coursing

 

Irský vlkodav je chrt a běhání je pro něj přirozené a prospěšné. Velmi zřídka uvidíte irského vlkodava na dostihové dráze, na coursingu bývá častěji.

Ne každý vlkodav je k tomuto závodění vhodný. Důležité je, aby byl jedinec ve výborné kondici, zdravý a dostatečně osvalený. Musí být krmen kvalitní stravou a mít od mala přiměřený a prospívající každodenní pohyb. Takový, aby se mu postupně vytvořily potřebné svaly.

Aby irský vlkodav dokázal rychle a spolehlivě běhat na dráze, je důležitá kvalita učení, preciznost a režim. I když je jedinec velmi dominatní se sklony k šarvátkám, dá se motivovat natolik, aby na dráze pracoval s obrovským zájmem a nevšímal si spoluběžících psů. Mám zkušenost, že tito psi bývají jedni z nejlepších, velmi schopní, učenliví, rychlí a cílevědomí. Vždy záleží na majiteli, na jeho dobré mysli a počínání. Setkala jsem se s mnoha psy, kteří sotva vyběhli nebo již na startu, atakovali své spoluběžící bez rozdílu pohlaví. Pro mne by to byla obrovská ostuda a takového psa, kterého bych nebyla schopná zvládnout bych nikdy do závodu nepustila, protože by ohrozil nejen zdraví své, ale i ostatních závodících psů. 

 

Foto: Dostihová dráha Lednice ze dne 4.7.2004, Ashby + Archer Irwanett

 

 

První vrh v chovatelské stanici Irwanett byl cíleně zaměřen na dostihy a coursingy. Otec tohoto vrhu byl výborný typem a povahou, díky své mohutnosti sice pomalejší, ale spolehlivý a hlavně nekonfliktní při běhu a doběhu. Matka byla velmi rychlá, nekonfliktní ale jak někdy fenky bývají, ne vždy spolehlivá. Tenkrát jsem neměla ještě žádné zkušenosti a nevěděla jsem, jak se má učit vlkodav spolehlivosti na dráze, aby vždy doběhl zdárně do cíle.

Všechna štěňátka z tohoto vrhu podědila po svých rodičích ( Ch.Nattoni od Švejka Josefa x Anett Leinstr ) nádherný a aktivní pohyb a velkou chuť běhat a lovit. Byla od mala výrazně temperamentní a bystrá. Dostihovou licenci splnili jako první Archer, Ashby a Auld Lang Syne, a po nich Applegatt a André Kjetil.

 

 

Foto: Archer Irwanett  -  Mistrovství světa, dostihová dráha Mladá Boleslav, dne 11.6.2005, délka závodní dráhy 480 metrů,  Archerův čas finálového běhu 40,049 vteřin.
 
 

 

Z pejsků byl nejúspěšnější Archer, získal mnoho titulů, byl velmi chytrý, hbitý a šikovný a na dostihové dráze naprosto spolehlivý. Je doposud stále jediným irským vlkodavem České republiky, který své běžecké kvality uplatnil účastí na Mistrovství světa, kde se umístil na 2.místě. Dokázal vyhrát všechny coursingy kterých se zúčastnil. Běhání byla jeho oblíbená činnost a velmi se z ní těšil. Spoluběžící psy nikdy nenapadl a pokud se stalo, že ho pes při běhu napadal, nebránil se a hleděl si své práce a protože byl vždy rychlejší, utekl mu i s návnadou. Velmi ráda na toto období vzpomínám, s láskou a úctou k Archerovi.. byl jedinečný, sebevědomý a odvážný, nikdy se ničeho nezalekl!

 

Z fenek byla velmi rychlá a talentovaná Applegatt a musím zde poděkovat Renatě, že kdykoliv měla čas, přijela s ní na dostihovou dráhu.

Největších dostihových úspěchů však dosáhla fenka Ashby, byla vždy spolehlivá a houževnatá a po boku svého bratra Archera jí běhání velmi bavilo. Suveréně běhala i sóloběhy, na dostihové dráze byla nezapomenutelná. :-) Po boku Archera se úspěšně nominovala na Mistrovství světa 2005 a zdárně reprezentovala Slovensko.

 

Dalším irským vlkodavem, kterého jsem naučila běhat na dostihové dráze a splnil licenční běhy a získal Dostihovou licenci, je velmi talentovaný Quinhunt´s Nantang Nikanu. Nantang je pes importovaný ze Švédska a byl mnou vybraný dle rodokmenu, jeho předci jsou zárukou dobrého temperamentu a předpokladu uplatnění v dostihovém sportu.

Bohužel nemám již dostatek fyzických sil, abych rozvíjela jeho dostihové předpoklady a účastnila se závodů. Nantang běžel na dostihové dráze pouze 2x a vždy se umístil na prvním místě. :-)

Fotogalerie: Dostihy a coursing